مقالات

اتصالات مانیسمان رده 40

جنس اتصالات مانیسمان فولادستان از آلیاژ کربن استیل می باشد ، اتصالات مانیسمان که به همان بدون درز معروف می باشند از لوله های مانیسمان تولید می شوند که از برش لوله های مانیسمان اتصالاتی چون زانو – سراه – سراه تبدیل – سردنده و تبدیل و … تولید می شود که این اتصالات دارای یک نوع دیگر فشار قوی که از اتصالات جوشی رده ۴۰ بنکن می باشند.

در فولادستان انواع اتصالات مانیسمان رده 40 با قیمتی مناسب و کیفیتی عالی از برند های معتبر داخلی و خارجی عرضه خواهد شد.همچنین مشتریان گرامی میتوانند قبل از خرید از مشاوره جهت بهترین انتخاب بهره مند شوند

اتصالات چیست ؟

از اتصالات برای ادامه روند لوله کشی استفاده می شود حال اتصالات بر اساس آلیاژ ، نوع اتصال و آرایش لبه های آن دسته بندی می شوند .

اتصالات بنکن از جمله اتصالاتی می باشند که آلیاژ ساخت آنان کربن استیل بوده و روش ساخت اتصالات مانیسمان بنکن بدون هیچ گونه درز جوشی در بدنه آنان می باشد که این اتصالات معروف به اتصالات مانیسمان می باشد .

اتصالات فلزی برای مصارف گوناکونی از جمله تغییر جهت جریان، انشعاب گرفتن از لوله فلزی، تغییر سایز و … مورد استفاده قرار می‌گیرند . اتصالات مورد بحث در اینجا آلیاژ کربن استیل و نوع اتصال جوشی است.

روش تولید اتصالات کربن استیل به دو دسته اتصالات مانیسمان و اتصالات درزدار است که اتصالات مانیسمان با برند بنکن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

روش تولید اتصالات فلزی

در ابتدا روش تولید اتصالات مانیسمان با برند بنکن تعریف می‌شود. اتصالات بنکن با روش مانیسمان تولید می‌شود، روش مانیسمان به روشی اطلاق می‌شود که در طول ساخت آن از هیچ گونه درز جوشی در بدنه اتصالات بنکن استفاده نمی‌شود. اتصالات بنکن از لوله مانیسمان تولید می‌شود.

روش تولید اتصالات درزدار

اتصالات درزدار با روش درزجوش ساخته می‌شوند که در بدنه این نوع از اتصالات فلزی درزجوش کاملا مشهود است.

فرآیند تولید اتصالات مانیسمان بنکن به مراتب سخت تر، زمانبرتر و پرهزینه تر از اتصالات درزدار است. از همین رو کیفیت اتصالات مانیسمان بنکن بسیار بالاتر از اتصالات درزدار است و مورد استفاده در پروژه‌ها و مناطق حساس‌تر است.

مقایسه تحمل دما و فشار اتصالات فلزی

حساس ترین بخش طراحی مهندسی در پروژه‌ها مربوط می‌شود به دما و فشار کاری سیال، پس از طراحی و در نظر گرفته شدن دما و فشار و میزان خورندگی سیال حال انتخاب اتصالات فلزی مهم می‌شود. اگر دما و فشار سیال جاری در سیستم پایپینگ بالا باشد لازم است از اتصالات مانیسمان بنکن استفاده کرد. استفاده از اتصالات درزدار از فشار و دما بالا کار اشتباهی است زیرا به علت وجود درز جوش در بدنه اتصالات تحمل فشار و دما بالا را نداشته و درز جوش نقطه ضعف اتصالات محسوب می‌شود که نسبت به جاهای دیگر اتصالات حد تحمل کمتری دارد. به عنوان مثال سیال بخار با دما 180 درجه و فشار 16 بار لازم است حتما از اتصالات مانیسمان بنکن استفاده کرد.

ضخامت اتصالات فلزی

اتصالات مانیسمان بنکن دارای ضخامت‌های مشخص و طبق استانداردهای مهندسی است. ضخامت اتصالات مانیسمان بنکن طبق استاندارد ASME B16.9 به صورت زیر دسته بندی می‌شود که هرکدام نسبت به سایز خود دارای ضخامت تعریف شده و منحصر به خود است:

1. اتصالات مانیمسان بنکن با ضخامت رده 40

2. اتصالات مانیسمان بنکن با ضخامت رده STD

3. اتصالات مانیسمان بنکن با ضخامت رده SGP

4. اتصالات مانیسمان بنکن با ضخامت رده 80

حال با توجه به ضخامت لوله مانیسمان می‌توان ضخامت اتصالات بنکن را انتخاب و این ضخامت‌ها لازم است با هم همخوانی داشته باشند. به عنوان مثال برای لوله مانیسمان سایز 1 اینچ و با ضخامت رده 40 لازم است از زانو مانیسمان بنکن سایز 1 اینچ و با ضخامت رده 40 استفاده شود تا در فرآیند جوشکاری و عبور سیال مشکل ایجاد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *