مقالات

اتصالات مانیسمان رده 20

اتصالات جوشی یا اتصالات درزدار بر خلاف تصور شنونده با استفاده از لوله‌ های بدون درز تولید و ساخته می‌شوند و با توجه به تغییر شکل و ظاهر و تبدیل به انواع مختلف و گوناگونی اتصالاتیی از جمله زانویی، کلاهکی و کروی (طی فرآیندهای مختلف)، استفاده از مواد اولیه بسیار باکیفیت و عالی برای تولید و ساخت و عرضه این محصولات از ضروریات به شمار می رود چون کاربرد بسیار بالایی دارند.
برای تولید و عرضه این نوع اتصالات در بازار و تبدیل آن به انواع مختلف و گوناگون ،در شروع کار و ابتدا لوله یا شلنگی که ماده اولیه محسوب می شوند به صورت طولی و در درازا برش داده می‌شوند. سپس به منظور و هدف شکلدهی و ظاهر زانویی و اتصال T شکل، طی چندین فرایندهای متعددی در قالب مشخصی شکل و فرم می‌یابند. سپس در مرحله نهایی، لوله برش خورده تحت عملیات حرارتی در دمای بالا قرار گرفته و انسجام کامل یافته و شکل و ظاهر آن ثابت و بدون تغییر می شود.
بدیهی است که در سیستم و شبکه خطوط لوله کشی با توجه به مسیر و شرایط محیط وجو موجود در اطراف، لوله ها نمی توانند تنها در مسیر یک جور صاف و بی عیب و نقص باشند و نیازمند به یک سری انشعاب، تغییر مسیر و یا حتی گاهاً انسداد مبیاشند و در آن ها الزامی و ضروری است. وسایل و تجهیزاتی که در شبکه و سیستم های لوله کشی مسئول و وظیفه ایجاد تغییر مسیر، انشعاب، کوچک تر کردن قطر و فضای داخلی لوله و مسدود کردن کامل مسیر را دارند، اتصالات لوله نام دارند.در واقع اتصالات دارای دو دسته اصلی اتصالات فشار قوی و اتصالات جوشی است که هر یک از این دو دسته نیز خود مجزا شده و شامل دو نوع زیر مجموعه دیگر می شوند. به طور کلی و اصلی اکثر اتصالات هم در نوع اتصالات جوشی و هم در نوع اتصالات فشار قوی تولید و ساخته می شوند و اختلاف و تفاوت های آن ها در اندازه و سایز، جنس و روند ساخت هر یک از آن ها می باشد. در این مقاله ما قصد داریم در رابطه با موضوع مهم اتصالات جوشی درزدار آشنا شویم؛ اما در شروع و ابتدا باید درک درست و کاملی از دسته اتصالات جوشی داشته باشیم پس با فولادستان همراه باشید.

در فولادستان انواع اتصالات مانیسمان رده 20 با قیمتی مناسب و کیفیتی عالی از برند های معتبر داخلی و خارجی عرضه خواهد شد.همچنین مشتریان گرامی میتوانند قبل از خرید از مشاوره جهت بهترین انتخاب بهره مند شوند

اتصالات جوشی از شاخه ای از اتصالات است که دارای دو مجموعه مجزا اتصالات جوشی درزدار و اتصالات جوشی مانیسمان است. تفاوت اصلی اتصالات جوشی با اتصالات فشار قوی در این است که نحوه متصل شدن آن ها به لوله با روش های متفاوتی می باشد. البته موارد دیگری همچون نحوه ساخت و تولید و عرضه آن در بازار و نوع مواد اولیه نیز در ایجاد فرق و تفاوت در این دو نوع اتصال نقش بسزا و مهمی دارند. اتصالات جوشی به وسیله جوش لب به لب به لوله متصل می شوند اما با این حال اتصالات فشار قوی یا رزوه ای بوده و به صورت پیچی متصل می شوند و یا ساکت ولد هستند و لوله درون آن ها بر روی پله ای منسوب و قرار گرفته و از بیرون جوشکاری روی لوله ها صورت می گیرد.

اتصالات جوشی درزدار

اتصالات جوشی درزدار همانطور که از نامشان و نیز مشخص است و گفته می شود دارای درز جوشی هستند. در هنگام ساخت و تولید این نوع اتصالات در واقع کربن استیل، استنلس استیل و یا هر نوع از آلیاژ فولاد ذوب شده و با حالت مایع را درون دو قالب ریخته و سپس در مرحله بعدی به وسیله جوش الکتریکی دو نیمه قطعه را به هم متصل میکنند تا ساخت آن تکمیل گردد، و یا از قسمتی از لوله درزدار برای ساخت و تولید می توان استفاده کرد. بودن وجود درز و جوشی در سر تا سر و تمام بدنه ی اتصالات جوشی درزدار امکان کم شدن مقاومت و خوردگی و زنگ زدگی و آسیب آن ها توسط عوامل سیالات شیمیایی را نسبت به اتصالات جوشی مانیسمان بالاتر می برد، خصوصاً اگر این جوشکاری صحیح و یکدست و تمیز و با نظم نیز نباشد و اتصالات دارای منفذ باشد این احتمال تشدید شده و بسیار بیشتر می شود. در حقیقت اتصالات با توجه به اینکه وظیفه انجام چه کاری را در سیستم های لوله کشی دارند و رسالت ان ها مشخص است ، دارای انواع متفاوت و متعددی هستند که در ادامه به توضیح کامل هر یک خواهیم پرداخت.

زانو 90 درجه درزدار

زانو 90 درجه توانایی این ر ادارد که امکان تغییر مسیر جریان شاره را به اندازه 90 درجه مهیا و فراهم کند. این قطعه دارای دو نوع آر ال است و همانطور که ذکر شد از لوله درزدار جهت با هدف ساخت و تولید آن استفاده می گردد.

زانو 45 درجه درزدار

همانند زانویی 90 درجه، زانو 45 درجه نیز با هدفی خاص طراحی شده و وظیفه ایجاد تغییر در مسیر جریان البته به مقدار و اندازه 45 درجه را دارد. زانو 45 یکی از پرکاربردترین و رایج ترین اتصالات در صنایع بوده و مورد استفاده قرار میگیرد و مانند زانویی 90 دارای دو نوع استاندارد مطرح است.

سه راهی مساوی درز دار

سه راهی درزدار مساوی و برابر، برای تولید انشعاب در لوله مورد استفاده قرار می گیرد و کارایی دارد. زمانی که در لوله ای لزوم به ایجاد انشعابی برابر با لوله اصلی باشد سه راهی های مساوی درزدار را به وسیله جوشکاری به عنوان یک نوع رابط بین سه لوله قرار می گیرند.

سه راهی نا مساوی درزدار

سه راهی نامساوی در واقع همانند سه راهی مساوی به عنوان یک نوع رابطی و ارتباط برقرار کننده برای انشعاب گیری از لوله کارایی دارد و در اصل کاربرد فراوانی در صنایع آب و فاضلاب و خطوط شبکه و سیستم لوله کشی آب رسانی دارد. سه راهی نامساوی به نام های لاتین نیز شناخته می شود. شاخه ای که از سه راهی نامساوی منشعب و بخش بندی می گردد کوچکتر از قطر لوله اصلی است، و وجود کلمه نامساوی در نام گذاری این قطعه نیز به همین سبب است و اشاره به این موضوع دارد

تبدیل درزدار

یکی دیگر از پرکاربردترین و رایج ترین و مورد استفاده ترین اتصالات در صعنت تبدیل است. هنگامی که در قسمتی از خط لوله نیاز باشد قطر لوله کوچکتر و یا بزرگتر شود، از تبدیل استفاده می کنند. در یک سمت ردیوسر دارای قطر بزگتر و همسان با لوله بزرگتر و سمت دیگر ان دارای قطر کوچکتر و هم اندازه و سایز با لوله کوچکتر است. تبدیل ها دارای دو شکل متفاوت هم مرکز و غیر هم مرکز هستند که بسته به موقعیت و شرایط باید از هر یک جداگانه استفاده کرد.

ویژگی های زانو مانیسمان رده 20

سایز : 1/2 الی 8 اینچ
تعداد در کیسه اصلی: متغیر به نسبت سایز زانو مانیسمان تا 400 عدد
بسته بندی: کیسه های ضخیم قرمز رنگ با پلاک قرمز رنگ
ضخامت: متغیر به نسبت سایز زانو از 2.7 الی 6 میلی متر
قطر دهانه لوله: متغیر به نسبت سایز زانو از 21.3 الی 219.1 میلی متر
موارد استفاده: لوله کشی گاز توکار خانگی، لوله کشی آتش نشانی، لوله کشی تأسیسات موتورخانه و فن کویل
طبق ضوابط سازمان نظام مهندسی، کلیه اتصالات توکار چه در گازرسانی و چه در آتش نشانی، الزاماً باید از نوع اتصالات مانیسمان یا بدون درز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *