لوله API

در طی مدت زمان 40 سال اخیر گذشته تغییرات زیادی در نحوه طراحی و ساخت لوله های خطوط انتقال نفت و گاز به وجود آمده است و خواسته و تمایل به استفاده از لوله های قطور تر و با قابلیت و توانایی تحمل فشارهای بالاتر افزایش یافته است تا بازدهی و نتیجه ی انتقال افزایش یابد. برای این منظور استفاده از فولادهایی با ویژگی هایی همچو با استحکام و تافنس بالا نیاز می باشد. مهمترین و پر اهمیت ترین مسئله در خطوط لوله انتقال نفت و گاز، انتقال میزان حجم بیشتر در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد. به منظور برطرف کردن این مشکل و نیاز، فولاد مورد استفاده در خط لوله باید دارای استحکام و تافنس بالایی باشد.

پادکست لوله API

در فولادستان انواع لوله API با قیمتی مناسب و کیفیتی عالی از برند های معتبر داخلی و خارجی عرضه خواهد شد. همچنین مشتریان گرامی میتوانند قبل از خرید از مشاوره جهت بهترین انتخاب بهره مند شوند.

لوله API چیست؟

فولادهای api به طور وسیع و گسترده برای استفاده در کاربردهایی مانند صنعت کشتی سازی و تولید و ساخت لوله api قطور خطوط انتقال و جابه جایی نفت و گاز به کار می روند. این فولادها ی صنعتی در واقع اصولا همان فولادهای کربن – منگنزی هستند که با افزودن مقادیر کم عناصر میکروآلیاژی استحکام و مقاومت آن ها افزایش یافته است. مشخصات آن دسته از این فولادها که در ساخت لوله های انتقال نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند توسط انستیتو نفت آمریکا (American Petroleum Institute) استانداردسازی شده است. استحکام و مقاومت تسلیم بالا، ازدیاد و افزایش طول نسبی بالا، چقرمگی بالا و دمای انتقال شکست نرم به شکست ترد پایین و کم از خواص و ویژگی های اصلی این فولادها صنعتی است.
در خلال 30 سال گذشته و اخیر، به دلیل تغییر و پیشرفت مواد، توسعه زیادی و فوق العاده ای در صنعت لوله سازی صورت گرفته است. پر اهمیت ترین و مهمترین مساله در خطوط لوله انتقال نفت و گاز، انتقال و جابه جایی مقدار و حجم بیشتر در کوتاهترین زمان ممکن می باشد. به منظور برطرف کردن این مشکل و نیاز؛ فولاد خط لوله باید دارای ویژگی استحکام و تافنس بالایی باشد.
فولاد های صنعتی خط لوله عموما به شکل جوشکاری شده یا بدون درز و در محدوده سایز و اندازه بین 3 میلی متر (0.125 اینچ) قطر اسمی تا 1.42 متر (56 اینچ) قطر خارجی واقعی ساخته می شود و اساسا برای انتقال و جا به جایی نفت و گاز به کار می رود. فولاد صنعتی خط لوله یا لوله انتقال تحت استاندارد API با مشخصات و ویژگی های 5 L و CSA ساخته و تولید شده و بر اساس حداقل و کمترین استحکام تسلیم (برحسب ksi) نام گذاری و نامیده می شود. در فرآیند و پروسه جوشکاری این لوله ها، در ابتدا ورق به صورت حجم دار و استوانه در آمده و درز طولی یا مارپیچ آن به وسیله یکی از فرآیندهای جوشکاری مقاومت الکتریکی، جوشکاری پیوسته، جوشکاری ذوبی و جوشکاری قوسی زیر پودری دو طرفه جوشکاری می شوند.

تولید لوله ای پی آی
تولید لوله ای پی آی

با توجه به افزایش و بیشتر شدن روزافزون تقاضا برای نفت و گاز طبیعی به منظور مصارف شهری و صنعتی، انتقال و جابه جایی کارآمد و موثر از مناطق تولید به محل مصرف نیازمند سازوکار پیچیده و وسیع و گسترده ای است. علاوه بر این در بسیاری موارد، گاز طبیعی تولید شده نیازمند طی مسافت طولانی تا منطقه مصرف می باشد از این رو خط لوله یک راه مناسب، اقتصادی و امن برای انتقال و جا به جایی نفت و گاز طبیعی با فشار بالا می باشد و لازم است در طراحی، تولید، نصب و نگهداری لوله ها توجه ویژه ای صورت گیرد.
لوله های صنعتی فولادی با قطر زیاد (حاوی گاز با فشار بالا بین 10 تا 15 مگاپاسکال) در سامانه انتقال بین شهری گاز به کار رفته می شوند. در چنین فشار کاری بالایی سازه باید از جهت ایمنی و بی نقص و اشکال بودن در شرایط بسیار مطلوبی قرار داشته باشد. بدین منظور ویژگی و خواص مکانیکی مطلوب این دسته از فولادها مانند استحکام و چقرمگی از ملزومات اصلی طراحی و تولید لوله می باشد. لذا در طی چندین دهه طراحی، لوله های صنعتی انتقال و جا به جایی به صورت فولادهای استحکام بالا و کم آلیاژ (HSLA) تولید می شوند. همچنین عملیات حرارتی دقیقی جهت ارتقا همزمان استحکام و مقومت و چقرمگی در طول فرآیند نورد کنترل شده ترمومکانیکال (TMCR) انجام می گیرد.
فولادهای صنعتی آلیاژی یا به عبارت دیگر فولادهای با ویژگی مقاومت واستحکام بالای کم آلیاژی در طی نیم قرن گذشته گسترش و پیشرفت یافته اند و به طور گسترده در صنایع و کاربردهایی نظیر کشتی سازی و ساخت لوله های قطور خطوط انتقال و جابه جایی نفت و گاز به کار می روند. این فولادها اصولا همان فولادهای کربن – منگنزی هستند که با افزودن مقادیر کم عناصر میکروآلیاژی استحکام و مقاومت آن ها افزایش یافته است. مشخصات آن دسته از این فولادهای صنعتی که در ساخت لوله های انتقال نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند توسط انستیتو نفت آمریکا استانداردسازی شده است. مقاومت تسلیم بالا، ازدیاد طول نسبی بالا، چقرمگی بالا و دمای انتقال شکست نرم به شکست ترد پایین از خاصیت و ویژگی های اصلی این فولادها است. علت استفاده از این فولادهای صنعتی هزینه تولید بالای فولادهای زنگ نزن و آلیاژی می باشد که به دلیل طولانی بودن خطوط لوله صرفه اقتصادی ندارد، از طرفی دیگر استفاده از فولادهای کربنی نیز به دلیل مقاومت به خوردگی ضعیف مناسب نیست.
این فولادها براساس حداقل استحکام تسلیم ( برحسب ksi) نام گذاری می شود و از جهات گوناگون و مختلفی مثل ریزساختار و حداقل مقاومت و استحکام تسلیم (SMYS) با هم تفاوت دارند. به طور کلی و اساسی سری های بالاتر خط لوله مقادیر SMYS و چقرمگی پایینتری دارند. صنعت نفت و گاز در سال های گذشته، بیشتر از سری های پایین تر خط لوله مثل X-52 استفاده می کرد. با پیشرفت و توسعه فناوری سری های بالاتر فولادهای خطوط لوله مثل X-65 و X-80 بیشتر مورد استفاده قرار گرفته اند. با این روند موجود حتی سری های بالاتر مثل X-100 نیز می توانند به زودی مورد استفاده وسیع این صنعت قرار گیرند. استفاده از سری های بالاتر خط لوله فولادی می تواند در کاهش و کم شدن هزینه شرکت ها تاثیر بسزایی داشته باشد زیرا خطوط فولادی سری های بالا در مقایسه با سری های پایین تر، توان تحمل فشار بیشتری را در حین کار دارند. با این وجود خطوط ذکر شده در بالا چقرمگی کمی داشته و ممکن است حساسیت بالایی نسبت به تردی هیدروژنی داشته باشند.

مزایا و کاربرد لوله APl
مزایا و کاربرد لوله APl

مزایا و کاربرد لوله APl

قابلیت استفاده در خطوط طولانی نفت و گاز و آب به دلیل هزینه پایین و به صرفه بودن
مقاومت و استحکام به پیشرفت ترک در خطوط لوله
قابلیت استفاده در سیستم های ترش
لوله گاز API سپاهان
این محصول در شرکت سپاهان در دو نوع توکار و روکار ساخته و تولید می گردد و برای مصارف خانگی تحت استانداردهای api 5l و ملی ISRI 3574 استفاده می شود. این لوله ها با مارک و برند ثبت شده مانیس گاز جایگزین لوله های مانیسمان برای لوله کشی های توکار شده است. لوله سپاهان در اندازه و سایزهای 1.2 تا 6 اینچ و در انواع سبک و سنگین api تولید و روانه بازار مصرف می گردد و در حال حاضر با سایر برندهای خارجی در حال رقابت است.

قیمت لوله api
قیمت لوله api

خواص و ویژگی مکانیکی فولادهای خط لوله

امروزه تولیدکنندگان و سازندگان فولادهای خط لوله برای رسیدن و دستیابی به محصول بهتر و باکیفیت بالا و مناسب به دنبال بالا بردن خلوص فولادهای تولیدی هستند. همچنین به خاطر بحث های اقتصادی کمتر از عناصر آلیاژی در ساخت این فولادها ی صنعتی استفاده می شود. به همین جهت نحوه تولید این فولادها برای دستیابی به خواص و ویژگی های مطلوب از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله پارامترهای مکانیکی مورد توجه در این فولادها مقاومت و استحکام تسلیم، استحکام نهایی، سختی؛ استحکام شکست و میزان ویژگی انعطاف پذیری می باشد. هرچه درجه فولاد بالاتر رود استحکام کششی، استحکام تسلیم و سختی و مقاومت فولاد بالاتر می رود و از طرفی انعطاف پذیری و استحکام شکست کاهش می یابد. تنها راه افزایش استحکام در عین حفظ انعطاف پذیری ریز کردن اندازه و سایز دانه هاست که این امر در طی مراحل تولید به دست می آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ کانال تلگرام پیام در تلگرام