لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه ، به لوله ایی گفته می شود که سطح بیرونی آن با فلز روی عایق بندی شده است. لوله گالوانیزه از آهن سفید نورد شده تهیه می شود که در مرحله دوم درزهای لوله جوش داده می شود تا کاملا نفوذ ناپذیر شود. در مرحله سوم، در داخل فلز روی مذاب شده فرو برده می شود. لوله گالوانیزه به روش های متوسط و سبک تهیه و تولید می شود..
انواع لوله های آهنی سفید یا لوله گالوانیزه، در دو گروه لوله گالوانیزه سرد و لوله گالوانیزه گرم در بازار موجود می باشد. عملیات گالوانیزاسیون بر روی لوله های گالوانیزه انجام می شود تا طی این عملیات، پوششی از فلز روی بر روی لوله ای که در وان مذاب روی فرو برده شده، قرار می گیرد. ضخامت روی که روی لوله قرار میگیرد تقریبا به اندازه 60 میکرون می باشد..
فلز روی با ترکیباتی از فلز آهن ترکیب می شود. موادی که بر روی لوله گالوانیزه عایق بندی می شود، ترکیبی از فلزات  روی و آهن  می باشد که مقدار این فلزات به شرایط متعددی بستگی دارد. لوله های فولادی که عملیات گالوانیزه بر روی آن انجام شود، فولاد گالوانیزه نامیده می شوند.

لوله گالوانیزه

عرضه مستیقیم لوله مانیسمان در فولادستان

در فولادستان انواع لوله مانیسمان با قیمتی مناسب و کیفیتی عالی از برند های معتبر داخلی و خارجی عرضه خواهد شد.همچنین مشتریان گرامی میتوانند قبل از خرید از مشاوره جهت بهترین انتخاب بهره مند شوند

گالوانیزه

برسی لوله گالوانیزه و قیمت لوله گالوانیزه

برای محافظت از خوردگی و آسیب پذیری فلزات و کاهش آسیب دیدن لوله ها به حداقل احتمال ممکن ، توسط عمل گالوانیزاسیون، پوششی از فلز روی را بر روی لوله ها پوشیده میشود این پوشش متشکل از لایه ی از روی و ترکیباتی از آهن می باشد. این نوع فلزات مقاوم کاربرد زیادی در صنعت دارد.
از این نوع لوله گالوانیزه گاهی جهت تخلیه فاضلاب لوازم بهداشتی کوچک استفاده می شود ولی بیشتر مواقع برای تهویه یا عوض کردن هوا استفاده می شود.

لوله های گالوانیزه به دو دسته تقسیم میشوند.

لوله های گالوانیزه فولادی
لوله های گالوانیزه آهنی
این دو نوع لوله گالوانیزه در بازاریان و کسبه به لوله‌های آهنی سفید معروفند و عموماً بین این دو فرقی گذاشته نمی‌شود، در حالی که لوله‌های فولادی گالوانیزه در مقایسه با نوع آهنی این لوله ها سبک‌تر و براق‌تر هستند.

لوله های گالوانیزه آهنی

یکی از روشهای شناخت این نوع لوله ها رنگ تیره و تقریبا خاکستریشان است و به دو صورت سبک و متوسط تولید می شوند . جنس لوله های گالوانیزه آهنی از آهن سفید نورده شده می باشد و به این نوع لوله ها ، لوله درزدار یا بادرز نیز گفته می شود.
.که درز آن توسط دستگاه هایی به هم متصل شده و جوش داده می شود و در روی مذاب، فرو برده می شود تا کاملا نفوذ ناپذیر شوند.

لوله های گالوانیزه فولادی

جنس این لوله ها از نرمی نسبتا بالایی برخوردارن و در ساختن آن ورقه فولادی را با فشار زیاد داخل قالبی عبور داده و درزها را جوش می دهند و برای افزایش مقاومت در برابر اسید ها و زنگ زدگیها در یک وان آبکاری از فلز روی اندود ( گالوانیزه ) می کنند.
این نوع لوله ها از نوع آهنی آن ها در برابر اسیدها مقاومت کمتری دارند و کلیه اسید هایی که برای چدن مضر هست ، لوله گالوانیزه را تخریب می کند و این لوله ها سازگاری بالایی با آب دارن و با برخورد به آب آنها سخت تر می شوند .

مزایای لوله گالوانیزه

ضریب هیزم ویلیام این لوله ها بر حسب اینچ محاسبه می شود.
طول لوله های گالوانیزه حدود شش متر می باشد.
اتصالات آن قفل ، کمربند و برشن است.

این لوله ها به وسیله دنده پیچی به یکدیگر متصل و توسط مواد مناسب آن ها آب بندی می شوند.
*نکته : از اتصال این لوله ها به روش جوشکاری باید پرهیز کرد زیرا بر اثر حرارت ناشی از جوشکاری و سوختن روکش گالوانیزه (آلیاژ روی) گاز غلیظ و سفید رنگی به وجود می آید که محیط کار را آلوده می کنه و تنفس آن باعث مسمومیت شدید می شود و موجب آسیب دیدن دستگاه تنفس می شود.
از اتصال این لوله ها توسط جوشکاری بهتر است دوری کنیم زیرا برا اثر حرارت و سوختن روکش گالوانیزه ( آلیاژ روی ) گاز سفید رنگ غلیظی تولید می شود که با استشمام آن دچار مسمومیت شدید و آسیب دیدگی دستگاه تنفس روبرو می شویم.

ابعاد لوله گالوانیزه

کلیه لوله‌های گالوانیزه فولادی و آهنی در شاخه‌های ۶ متری و دو سر دنده با قطر ۱/۲ اینچ تا ۸ اینچ تولید می‌شوند. قطر این لوله‌ها معمولا قطر اسمی است که بزرگتر از قطر داخلی و کوچکتر از قطر خارجی است. همچنین در بازار این لوله‌ها بر اساس نمره شناخته می شوند..

فهرست