لوله صنعتی

لوله صنعتی جزء جدانشدنی از صنعت به شمار می روند که همواره بخش وسیعی از سیالات توسط این محصول صنعتی به پروژه‌های بزرگ و کوچک انتقال می یابد. امروزه لوله صنعتی ایده‌آل‌ترین گزینه برای سیستم‌های انتقال از جمله: نفت، گاز، آب، فاضلاب شهری و صنعتی، لوله‌های آتش نشانی و اطفاء حریق می باشد.

و همچنین لوله های صنعتی بهترین گزینه برای کارخانجات ماشین سازی و ابزار سازی و دیگر کاربردها می‌باشد.

با توجه به رشد روز افزون صنعت خصوصا صنعت های بزرگ و مادر. لوله صنعتی نه تنها در صنعت برای انتقال میعانات و نفت و گاز ها استفاده نمی شود، بلکه در دیگر زمینه ها هم مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله صنعتی

عرضه مستیقیم لوله صنعتی در فولادستان

در فولادستان انواع لوله صنعتی با قیمتی مناسب و کیفیتی عالی از برند های معتبر داخلی و خارجی عرضه خواهد شد.همچنین مشتریان گرامی میتوانند قبل از خرید از مشاوره جهت بهترین انتخاب بهره مند شوند

گالوانیزه

لوله صنعتی چیست

نوع دیگری از لوله درزدار لوله صنعتی است این نوع لوله فولادی از ضخامت بیشتری برخوردار است و به آن لوله گوشتدار صنعتی نیز گفته می شود.

لوله صنعتی فولادی در صنایع ساختمانی سازه های فلزی سبک و سنگین و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کاربرد دارد.
تولید لوله صنعتی
از جمله کارخانه هایی که لوله صنعتی در ایران تولید می کنند می توان لوله سازی کالوپ اهواز ، لوله سمنان ، لوله سپاهان ، لوله سپنتا را نام برد.

از جمله لوله های صنعتی وارداتی لوله آریاوا درزدار صنعتی نیز در صنایع کاربرد دارد.

لوله های صنعتی لوله هایی با اندازه های متفاوت میباشند که دارای ضخامت زیادی بوده و برای جابجایی مواردی چون مواد نفتی ، گازی و مایعات و… که در مکان ها و مسافت های مختلف با شرایط آب و هوایی سخت سازگار بوده و در صنایع مختلف از آنها استفاده بهینه می شود.

در محیط‌ های صنعتی، هیچ ماده ‌ای به ‌طور تصادفی انتخاب نمی‌شود. در طول فاز طراحی، ویژگی‌های مواد موردنیاز باید به ‌دقت بررسی و تعیین شوند تا از پیچیدگی‌ های احتمالی در حین کار و وقوع اتفاقات ناخواسته جلوگیری شود. این امر در انتخاب مواد موردنیاز برای ساخت لوله نیز صادق است. لوله ‌ها، با توجه به مایعاتی که منتقل می‌کنند، تحت ‌فشار مکانیکی، حرارتی و شیمیایی زیادی هستند. ازاین ‌رو، ماده مورداستفاده برای تولید لوله نقش بسیار مؤثری در پروسه‌ های تولیدی، ازجمله ماشین ‌کاری، ایفا می‌کند. ظرفیت ماشین‌ کاری هر لوله رابطه مستقیم با ماده مورداستفاده در پروسه تولید دارد و به ‌منظور دست ‌یابی به بهترین کیفیت باید اقدامات احتیاطی مربوط به دست‌ کاری هر ماده را در نظر گرفت. ماشین‌ کاری پروسه ‌ای است که پیش از جوشکاری هر قطعه انجام می‌شود؛ برای مثال، انتهای هر لوله باید به‌گونه ‌ای ماشین ‌کاری شود که لحیم جوشکاری در ماده سازنده لوله نفوذ کند. لوله صنعتی، دسته گسترده ‌ای از سخت‌افزارهای انتقال مایعات و جامدات است که در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند. معمولاً از لوله‌های استوانه‌ای و سخت در پروسه‌های پردازشی، ساخت‌وساز و زیرساخت‌های شهری استفاده می‌شود. لوله‌های صنعتی و لوله‌های سخت با استفاده از مواد گوناگون و با هدف انتقال مایعات و جامدات مختلف تولید می‌شوند. در اغلب موارد، لیکن نه همیشه، لوله‌های صنعتی به‌صورت استوانه‌ای تولید شده و برای اتصال آن‌ها از زانوها و پیوندهای خاص استفاده می‌شود. تولید لوله‌های صنعتی و مواد به‌کاررفته در تولید آن‌ها بر اساس هدف و کاربرد موردنظر انتخاب می‌شود.

مواد مورداستفاده در ساخت لوله‌ های صنعتی
همان ‌طور که گفته شد، مواد موردنیاز برای ساخت لوله‌های صنعتی بر اساس کاربرد و هدف لوله‌ها تعیین می‌شود. این مواد شامل ABS، آلومینیوم، برنج، برنز، کربن، گرافیت، سرامیک، خاک رس، بتن، CPVC، EDPM، فایبرگلاس، فلوروپلیمرها (ازجمله PFA، FEP)، شیشه، چدن، آهن منعطف، سرب، نئوپرن، لاستیک، نایلون یا پلی آمید، پلی اتیلین (PE)، پلی‌پروپیلن (PP)، PTFE، PVC، استیل، تیتانیوم و زیروکونیوم هستند.

روش‌های مختلف اتصال لوله‌های صنعتی
به‌طورکلی چهار روش برای اتصال لوله‌ها و سیستم‌های لوله‌کشی وجود دارد:

جوشکاری: یکی از روش‌های قدیمی و معتبر اتصال لوله‌های فولادی و پلی‌پروپیلن، جوشکاری است. در این روش، لوله‌ها ذوب ‌شده و به یکدیگر متصل می‌شوند. از جوشکاری برای اتصال لوله‌های فولاد گالوانیزه نیز می‌توان استفاده کرد. توجه داشته باشید که در این صورت تعمیر لایه محافظتی داخل لوله‌ها غیرممکن است.
اتصال رزوه‌ای: در این روش، لوله‌ها به یکدیگر پیچ و مهره می‌شوند. معمولاً از این روش برای لوله‌های فولادی، گالوانیزه و برخی از لوله‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. اتصالات رزوه‌ای می‌توانند نیروهای وارده از تمامی جهات را تحمل کنند.
اتصال لبه برگردان: علی ‌رغم هزینه بیشتر، این روش کاملاً بی‌عیب است. اتصالات لبه برگردان می‌توانند هر فشاری را تحمل کنند و نوع عایق شده این اتصالات می‌تواند سطح خوردگی را به حداقل برساند.
اتصال مکانیکی: این اتصالات قادر به تحمل نیروهای وارده از جهات مختلف هستند و می‌توانند هر فشاری را تحمل کنند.
لوله صنعتی از لوله‌های صنعتی برای حمل‌ ونقل مواد مختلف استفاده می‌شود. این لوله‌ها بر اساس کاربرد موردنظر و با هدف دست‌یابی به بهترین کیفیت ممکن طراحی و تولید می‌شوند. برخی از مواد سازنده لوله‌های صنعتی شامل فولاد، استیل، PVC، برنج، شیشه، چدن و غیره هستند. به‌منظور جلوگیری از خوردگی لوله‌های فلزی، لایه محافظتی روی به سطح داخلی و خارجی این لوله‌ها اضافه می‌شود. تا زمانی که لایه محافظتی این لوله‌های گالوانیزه از بین نرود، احتمال خوردگی لوله‌ها پس از مواجهه با مایعات شیمیایی مختلف به حداقل خواهد رسید. بااین‌حال، اتصال لوله‌های صنعتی با استفاده از جوشکاری می‌تواند این لایه را از بین ببرد. ازاین‌رو، برای اتصال لوله‌های گالوانیزه می‌توان از اتصالات رزوه‌ای، لبه برگردان و مکانیکی استفاده کرد.

فهرست