لرزه گیر

لرزه گیر چیست؟

لرزه‌گیر یکی از ابزارهای صنعتی است که برای جلوگیری از لرزه‌های ناخواسته بر روی خطوط لوله استفاده می‌شود. نحوه عملکرد آن بسیار آسان است و گاهی می‌توان گفت که این عمل، چندین سال قبل در دوران پیشرفت‌های صنعتی، با وسایل و مواد متفاوتی قابل اجرا بود.

پادکست لرزه گیر

برخی از انواع لرزه‌گیرها بسیار ساده طراحی شده‌اند و تنها قطعه‌ای از لاستیک یا به اصطلاح رابر هستند. این نوع در نصب زیر پایه‌های موتورها، سانتریفیوژها، وسایل مکانیکی خط تولید و حتی ماشین‌های چاپ کاربرد دارد.

برخی از آن‌ها پیچیده‌تر هستند و مدل‌های متفاوتی از آن‌ها با تحمل فشار بالا و تلرانس بسیار زیاد برای لرزش‌های سنگین که در صنایع به وجود می‌آیند، ساخته شده‌اند. این دستگاه‌ها بیشتر برای سیستم خطوط نفت و گاز استفاده می‌شوند. البته شبکه خطوط لوله آب که پمپ‌های پرفشار بر روی آن‌ها نصب شده است، هم پرکاربرد است. این دستگاه باعث کاهش ضربات متفاوت سیال بر روی لوله و به خصوص اتصالات نصب شده بر روی آن سیستم‌ها می‌شود. این دستگاه ضرباتی را که به ضربه قوچ مشهور هستند، به طور کامل حذف می‌کند.

لرزه‌گیرهایی از جنس لاستیک، با دقت بسیار و با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین، طراحی و تولید می‌شوند. این محصولات مهندسی‌شده از یک پوشش لاستیکی مستحکم به همراه تارهای بافته‌شده نایلونی بهره می‌برند که به مقاومت و دوام بی‌نظیر آن‌ها در برابر نیروهای مختلف کمک شایانی می‌کند.

لرزه‌گیرها به فلنج‌ها و مهره‌هایی با رزوه‌های دقیق مجهز هستند که امکان اتصال آسان و مطمئن آن‌ها را به بخش‌های متعدد خطوط لوله فراهم می‌سازد. ویژگی‌هایی چون وزن ایده‌آل و ابعاد کم‌حجم این لرزه‌گیرها اهمیت و جایگاه ویژه‌ای به آن‌ها در حفاظت و مراقبت از سیستم‌های لوله‌کشی می‌بخشد.

چرا استفاده از لرزه گیر لازم است؟

لرزه‌گیرها ابزارهایی هستند که وجودشان در سیستم‌های خطوط لوله به طور جدی لازم است، چرا که بدون آن‌ها، تحمل اتصالات تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد و به اصطلاح خستگی در خط اتفاق می‌افتد.
این امر باعث می‌شود نه تنها در خطوط مورد نظر شما نشتی ایجاد شود، بلکه موجب به هم ریختن اطلاعات مربوط به دستگاه‌های اندازه‌گیری و ابزار دقیق می‌شود؛ ابزارهایی همچون ترانسمیتر فشار، فلومتر و سایر ابزارآلات.این ابزار برای جلوگیری از مکش و خالی شدن شارژ پشت پمپ‌ها به کار می‌رود.
این دو واژه، ساکشن (مکش) و دیشارژ (تخلیه) را به خاطر بسپارید، زیرا در اغلب مقالات درباره لرزه‌گیرها این واژه‌ها را می‌شنوید، ولی کمتر کسی توضیحی درباره‌شان ارائه می‌دهد.ساکشن به عمل مکش پمپ گفته می‌شود که سبب جابه‌جایی سیال می‌شود.
تصور کنید که یک شلنگ نازک، همانند شلنگ آب را بمکید؛ در انتهای این شلنگ، در بین راه، حرکات موجی شکلی را می‌بینید. حال تصور کنید همین فشار مکش بر روی لوله‌ها وارد شود و به جای نرم بودن، این لوله‌ها بسیار سخت باشند و نتوانند حرکات را حذف کنند؛ پس فشار را بر روی اتصالات و بدنه خود به طور نسبی تقسیم خواهند کرد. مکش یا ساکشن یک پمپ، همان خالی شدن ناگهانی است که پس از قطع شدن فشار پمپ رخ می‌دهد. ابزارآلاتی همچون لرزه‌گیرها می‌توانند این نوع فشار را تقسیم کنند.

لرزه گیر فولادستان
لرزه گیر فولادستان

ضربه چکش به تنهایی می‌تواند مشکل بزرگی باشد، البته نه برای خطوط صنعتی بزرگ و اصلی. اما زمانی را به یاد بیاورید که شیر آب خانه را پس از یک قطعی طولانی آب باز می‌کنید و آب به صورت غیر متوالی و با ضرباتی پی‌در‌پی به شیر فشار وارد می‌کند؛ همین مشکل را پمپ‌ها نیز می‌توانند ایجاد کنند.

از دیگر ویژگی‌های بارز لرزه‌گیرهای لاستیکی، می‌توان به توانایی آن‌ها در جذب صداها و لرزش‌های ناشی از دستگاه‌هایی همچون پمپ‌ها اشاره کرد. این خاصیت موجب می‌شود که سطح آلودگی صوتی به طور چشمگیری کاهش یافته و از فرسودگی زودهنگام خطوط لوله در نقاطی که بیشترین فشار را تحمل می‌کنند، جلوگیری شود. علاوه بر این، لرزه‌گیرهای لاستیکی در هماهنگ‌سازی و تطبیق اختلافات جزئی در اتصالات دو سر لوله‌ها بسیار مؤثر هستند. انعطاف‌پذیری بارز این لرزه‌گیرها در سه بعد فضایی، این امکان را فراهم می‌آورد که انحرافات در جهت‌های محوری، جانبی و زاویه‌ای را به خوبی جبران کنند و بدین ترتیب، کارایی و طول عمر سیستم‌های لوله‌کشی را بهبود بخشند.

دسته بندی کلی لرزه گیرها از نظر جنس:

 • لرزه‌گیرهای فلزی
 • لرزه‌گیرهای غیرفلزی

لرزه‌گیرهای غیر فلزی عبارتند از:

 • شیلنگ‌ها و انواع رابر هوز
 • اتصالات پشم شیشه‌ای، نسوز و پارچه‌ای
 • اتصالات انعطاف‌پذیر لاستیکی
 • لرزه‌گیرهای پل و ساختمان، دو نوع متفاوت هستند که نوع اول شامل ایزولاتورهای پایه پل یا بالشتک‌ها و نوع دوم شامل اتصالات انعطاف‌پذیر پل (برای حرکات، انبساط و انقباض پل) است.
 • لرزه‌گیرهای ماشین‌آلات شامل: لرزه‌گیر فن، لرزه‌گیر پمپ، لرزه‌گیر سانتریفیوژ و مخلوط‌کن، ضربه‌گیر پرس، لرزه‌گیر ماشین‌کاری، لرزه‌گیر سیلر و تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، لرزه‌گیر سرند، لرزه‌گیر رک و بوردهای الکترونیکی، لرزه‌گیر کمپرسور
 • کمک‌فنر بادی
 • ضربه‌گیرهای فندر یا کشتی
 • ضربه‌گیر پارکینگ
 • ضربه‌گیر اتاق کامیون
 • دسته‌موتور و انواع مختلف ضربه‌گیرهای خودرو
 • لرزه‌گیرهای مسطح و کف‌پوش‌ها
لرزه گیر لاستیکی
لرزه گیر لاستیکی

تعدادی از لرزه گیرهای فلزی عبارتند از:

 • فلکسی بل هوز (Flexible hose)
 • فنرهای تخت کامیون ها
 • اتصالات آکاردئونی (Metali cexpantion joint) برای جذب انبساط و انقباض حرارتی و فشار خطوط لوله
 • هنگر لوله (Spring Hanger) جهت تعلیق خطوط لوله و تجهیزات
 • فنرهای فشاری (Metal spring) در ساخت ماشین آلات و مکانیزم‌ها

کاربرد لرزه گیرها در صنایع:

 • صنایع غذایی
 • صنایع تاسیساتی
 • صنایع ابی
 • صنایع فولاد
 • صنایع نفت و گاز
 • صنایع شیمیایی

در قلب بازار فولاد، مرکزی بنام فولادستان به عنوان میزبانی معتبر برای ارائه انواع لرزگیرها شناخته می‌شود که همواره سعی در برآورده ساختن نیازهای متنوع مشتریان دارد. این مرکز با دامنه‌ای گسترده از محصولات باکیفیت بالا که شامل برندهای شناخته‌شده داخلی و بین‌المللی است، به مشتریان خود خدمت‌رسانی می‌کند. قیمت‌گذاری در فولادستان بر اساس اصول انصاف و با هدف فراهم آوردن بهترین ارزش ممکن برای خریداران انجام می‌پذیرد.

علاوه بر کیفیت برجسته و قیمت رقابتی، فولادستان تجربه‌ای فراتر از یک خرید ساده را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. پیش از انجام هرگونه معامله‌ای، خریداران می‌توانند از خدمات مشاوره‌ای جامع و دقیق بهره‌مند شوند تا با اطمینان خاطر و دانش کافی بهترین انتخاب را از میان محصولات متنوع انجام دهند. این مشاوره، که توسط کارشناسان حرفه‌ای و مجرب ارائه می‌شود، به خریداران کمک می‌کند تا با در نظر گرفتن نیازهای فنی و بودجه‌ای خود، انتخابی آگاهانه و بهینه داشته باشند. در نتیجه، فولادستان نه تنها به عنوان یک فروشنده، بلکه به عنوان یک مشاور قابل اعتماد در کنار مشتریان خود ایستاده است تا تجربه‌ای بی‌نظیر از خرید را برای آنها رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ کانال تلگرام پیام در تلگرام