شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی در کنار شیرهای برنجی از پر کاربرد ترین و رایج ترین انواع شیرآلات در صنعت تاسیسات ساختمان به شمار می روند. شیر ها وسیله ای هستند که برای تنظیم و کنترل کردن و مدیریت جریان مایعات یا گاز ها در لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند. شیرآلات در انواع و جنس های مختلف و گوناگون ساخته و تولید می شود و از این بین شیر چدنی یکی از شیرآلات مهم در صنعت محسوب می شود.

در فولادستان انواع شیرآلات چدنی با قیمتی مناسب و کیفیتی عالی از برند های معتبر داخلی و خارجی عرضه خواهد شد.همچنین مشتریان گرامی میتوانند قبل از خرید از مشاوره جهت بهترین انتخاب بهره مند شوند

شیرآلات چدنی

همان طور که ذکر شد شیرآلات چدنی از مهم‌ترین و رایج ترین شیرهای مورد استفاده در صنعت تاسیسات ساختمان هستند. به طور کلی و اصلی شیرآلات صنعتی را می توان با توجه به جنس، شیوه اتصال به لوله ها و کاربردشان دسته بندی کرد. نکته ای که در صنعت بسیار بسیار مهم است، انتخاب صحیح شیر مناسب با توجه به کاربرد آن است؛ به همین دلیل لازم و ضروری است تا آشنایی بیشتری با شیر چدنی که در تاسیسات ساختمان و موتور‌خانه به وفور مورد استفاده است، پیدا کنیم.
یک نوع روش برای دسته بندی شیرهای صنعتی با توجه به جنس بدنه آن ها وجود دارد که بر این اساس می توان انواع پرکاربرد و رایج شیر را در ادامه مشاهده کرد:
شیر برنجی (Brass Valve)
شیر چدنی (Cast Iron Valve)
شیر فولادی (Steel Valve)

انوع شیرآلات چدنی

شیر های چدنی از جمله شیرهای بسیار پر کاربرد و مورد استفاده در صنایع مختلف و گوناگون است. از این شیرها علاوه بر صنعت تاسیسات آب رسانی و فاضلاب و شبکه و سیستم های جا به جایی و انتقال آب، در صنایع پالایشگاهی، نفت و گاز نیز مورد استفاده واقع می شود. به طور کلی و عمومی از شیرآلات چدنی برای کنترل و مدیریت و یا قطع و وصل جریان استفاده می شود. برخی از انواع پر کاربرد و رایج شیرهای چدنی در زیر آمده است:

شیر دروازه ای یا کشویی (Gate Valve)
شیر پروانه ای (Butterfly Valve)
شیر یک طرفه (Check Valve)
شیر فشار شکن (Pressure Relief Valve)
شیر‌های چدنی دروازه ای و پروانه ای در محل هایی که احتیاج و نیاز به قطع و وصل جریان در خطوط انتقال و جا به جایی سیال داشته باشیم استفاده می شوند؛ یعنی هدف و کاربرد اصلی و مهم آن ها در باز و بسته نمودن مسیرهای و جریان لوله کشی است. شیر های چدنی یک طرفه برای جلوگیری و ممانعت از برگشت سیال در خطوط لوله استفاده می شود و تنها اجازه عبور سیال در یک جهت و مسیر را می دهد. به منظور محافظت و کنترل و مدیریت بیشینه فشار در خطوط لوله کشی و همچنین تجهیزات و امکانات و وسایل موجود در مسیر لوله کشی، مانند مخازن، بویلر‌ها و …، از شیر های فشار شکن استفاده می شود تا بتوان در فشارها کارکردی بالا و مناسب از ایمنی تجهیزات اطمینان حاصل کنیم.

مزایای و نکات مثبت شیرآلات چدنی

انواع مختلف و متفاوت شیرها با توجه به کارایی و کاربردشان به طبع دارای مزایا و معایبی هستند. برای تهیه و تولید شیرآلات برای هر کاربردی آگاهی نسبت به خصوصیات و ویژگی های انواع شیرآلات لازم است. در مورد شیرهای چدنی می توان خصوصیات مثبت و مزایا و ویژگی های متعددی را بر شمرد که استفاده از آن ها را مناسب و لازم می کند. از این بین به برخی از مزیت ها در زیر اشاره شده است:

شیر چدنی ، به علت داشتن و دارا بودن ساختاری از آلیاژ های چدن که دارای ۹۵% آهن،کربن و سیلیسیم است، در برابر پوسیدگی و خوردگی، مستحکم ومقاوم است.
این شیرها در واقع در برابر ضربه، اکسیده شدن و شرایط نا به هنجار و سخت مکانیکی نیز مقاوم و مستحکم هستند که این امر باعث کاربرد و کارایی بالای آن ها در تاسیسات انتقال آب و بخار آن شده است.
شیر های چدنی از لحاظ ویزگی قیمت بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشند.
از آن جایی که اتصالات شیرآلات چدنی توسط فلنج انجام می شود، نصب و بهره برداری از آن‌ ها ساده و راحت است.

تولید کنندگان و سازندگان شیر چدنی

شیرآلات چدنی در ایران توسط شرکت های متفاوت و مختلف و متعددی تولید و عرضه می شوند. از این بین می توان به شرکت های فاراب، میراب، اکون، سام، وگ امید گلستان و وگ ایران بی همتا به عنوان معتبر ترین و قابل اطمینان ترین برند های تولید کننده و سازنده شیر چدنی و همچنین دیگر شیرآلات صنعتی، اشاره کرد.
شیرهای چدنی به طور معمول و کلی در ابعاد بزرگتر از یک اینچ ساخته و توزیع و عرضه می شوند. مرسوم ترین و رایج ترین ابعاد برای ساخت شیرآلات چدنی که بسیار بسیار پر کاربرد و کارایی هستند، از 1.5 اینچ تا 16 اینچ است.